המרכז הישראלי לניהול והמכללה לאיכות השלטון זכו במכרז להכשרת צוערים לשירות המדינה

המרכז הישראלי לניהול והמכללה לאיכות השלטון
המי"ל

המרכז הישראלי לניהול (המי"ל) והמכללה לאיכות השלטון זכו במכרז הדרכה להכשרת צוערים לשירות המדינה, במסגרת תוכנית ממשלתית, המנוהלת על ידי נציבות שירות המדינה בשיתוף עם משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר.

המי"ל והמכללה לאיכות השלטון נבחרו להוביל את תוכנית הלימודים החוץ-אקדמית ולהכשיר את הצוערים בנושאים כגון: רשויות השלטון בישראל, מודל השירות הציבורי, החברה הישראלית, המזרח-התיכון והסביבה הבינלאומית ועוד, בדגש על פיתוח מנהיגות אישית וקבוצתית. מכלול תחומי התוכן, שהותאמו במיוחד לטובת ההכשרה ע"י המי"ל והמכללה לאיכות השלטון, יילמדו באופן אינטגרטיבי, התנסותי ויישומי, בתהליך למידה מתרחב ומתעצם. במהלך תקופת ההכשרה ישולבו מגוון מרצים ומתודולוגיות ייחודיות וחדשניות, סיורי שטח והפעלות, תוך שימת דגש מיוחד הן על הפיתוח הקבוצתי והן על הפיתוח האישי של כל צוערת וצוער כהכנה לשלב ההשמה בשירות המדינה.


מובילת הפרויקט מטעם המי"ל והמכללה לאיכות השלטון היא גב' רות ירון, דוברת צה"ל לשעבר (תא"ל. מיל.), שהינה בעלת ניסיון של למעלה מ-25 שנים בשירות המדינה- הן בשירות הדיפלומטי של משרד החוץ והן בצה"ל. גב' רות ירון הייתה בעבר המדריכה הראשית של המכללה לביטחון לאומי ובעלת ניסיון רב בהכשרת בכירים ובתוכניות מנהיגות.


צוערים לשירות המדינה הינה תוכנית חדשה של ממשלת ישראל, המנוהלת על ידי אגף בכיר צוערים לשירות המדינה בנציבות שירות המדינה. זוהי תוכנית ייחודית, המשתלבת ברפורמה לשיפור מנגנוני ניהול ההון האנושי בשירות המדינה. תכליתה של התכנית בין שאר מאמצי הרפורמה, "..הכשרת ובניית עתודה ניהולית נושאת שינוי בשירות המדינה.." (מתוך החלטת הממשלה 2010). התכנית משלבת לימודים לתואר שני במדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית ומושם דגש על סינרגיה בין שני נדבכי ההכשרה המעצימים ומשלימים זה את זה.


30 הצוערים שהתקבלו למחזור א' של התוכנית, כבר החלו את שלב ההכשרה שיימשך כשנתיים לאחר שנבחרו לתכנית בקפידה מתוך למעלה מ-600 מועמדים. מדובר בקבוצה איכותית במיוחד של אנשים מכל הארץ, שרובם ככולם בעלי מעורבות חברתית מרשימה ובעלי תודעת שליחות עמוקה. בסיום תקופת ההכשרה יושמו הצוערים והצוערות בצומתי השפעה מערכתיים במשרדי הממשלה ויחידות הסמך הממשלתיות השונות, במטרה לשלבם בעתיד בתפקידי מפתח בשירות המדינה.


לדברי רות ירון, מובילת הפרוייקט מטעם המי"ל והמכללה לאיכות השלטון ,"מדובר בפרוייקט מאתגר וחלוצי בעל ערך וייחודיות התורם לשירות המדינה. הכשרת מנהיגות ניהולית ערכית המחויבת הן למדינה והן לאזרחיה היא משימה לאומית ואנו נשקיע את מירב משאבינו וניסיוננו בתחום לטובת הצלחת הפרוייקט".

 

לדברי לירז כהן, מנהלת פעילות המי"ל , "הדגש שלנו בהכשרה החוץ-אקדמית של הצוערים יושם על נושא המנהיגות. במסגרת זאת, נבקש להקנות לצוער זהות מקצועית של משרת ציבור ולפתח אצלו יכולת ליזום, להוביל וליישם מדיניות בתחומים שונים.זהו שיתוף הפעולה הראשון שלנו עם המכללה לאיכות השלטון ואנו מוצאים בכך זכות גדולה והזדמנות להביא מנסיוננו ארוך השנים בעולמות של הכשרת מנהלים בשוק החופשי, למגזר הציבורי".


לדברי ד"ר שחף גל, מנכ"ל המכללה לאיכות השלטון , "הכשרת הצוערים לשירות המדינה, הינו מהלך פורץ דרך של נציבות שירות המדינה, לקדם כוחות צעירים, יזמים ובעלי מנהיגות, להוביל בעתיד בשירות המדינה. אנו שמחים להיות גוף מוביל בשיתוף המי"ל, בהכשרת הצוערים בתכנית החוץ-אקדמית. המכללה מביאה ניסיון רב בהכשרת עובדי ציבור בהיבטים של משילות, אתיקה ואיכות השלטון. בהכשרת הצוערים המכללה מדגישה יצירת מנהיגות מבוססת ערכים של שירות ציבורי מיטבי, עם הכרות ולמידה מעמיקה של צורכי האזרחים אותם הם מיועדים לשרת. השותפות עם המי"ל מביאה מערך מקצועני ומנוסה של כלים ודרכי פעולה של מנהיגים."

 

אודות המכללה לאיכות השלטון:


המכללה לאיכות השלטון הינה גוף ציבורי ייחודי ובלתי תלוי, שמטרתו לקדם את ערכי שלטון החוק והדמוקרטיה בישראל, להנחיל את ערכי טוהר המידות, היושרה והאתיקה השלטונית בחברה הישראלית ובקרב גופי השירות הציבורי בישראל, ולקדם את ערכי איכות השלטון. למעלה מעשור, המכללה פועלת ליישום ערכים ומטרות אלה, על ידי פיתוח ידע ייחודי ותכני בתחומי עיסוקה ומטרותיה, לרבות בנושא קיום ערכי השמירה על שלטון החוק, האתיקה והמנהיגות וקידומם, בעיקר בשירות הציבורי.


הנחלת ערכים ונושאים אלה נעשית בשני מישורים:

  • הכשרת עובדי ציבור ונבחרי ציבור בתחום האתיקה השלטונית. לצורך כך, פיתחה המכללה ידע רלוונטי ומודלים להכשרה ולחינוך לערכים אלה, ומיישמת אותם בכ- 20 רשויות שונות ובמשרדי ממשלה, כולל קוד אתי ראשון למשרד ממשלתי, במשרד הפנים. 
  • חינוך תלמידים לדמוקרטיה וערכי איכות השלטון ופיתוח מודעות אזרחית ואחריות למעורבות ולשמירה על המרקם הדמוקרטי במדינת ישראל, בכל רחבי הארץ באמצעות הפעלת שדרת מנהיגות עירונית, כולל קרית גת ואשקלון בדרום, ירושלים, עוספיה ודלית כרמל, ועד עכו ונהריה בצפון. למידע ופרטים נוספים: http://www.aqg.org.il
תגיות
שירות מדינה   |   הכשרת צוערים   |   מכרז
לכל החדשות