לימודי תעודה בביקורת פנימית - כל הכישורים הדרושים

ביקורת
לימודי תעודה בביקורת פנימית

מאז שנחקק חוק הביקורת הפנימית התשנ"ב ב-1992, עלתה קרנם של מבקרי הפנים והם הפכו לתפקיד חובה בכל מוסד ציבורי ולתפקיד מבוקש גם בסקטור הפרטי. למעשה, חברות הייטק ומפעלי תעשייה רבים אימצו את הערך המוסף שנלווה לביקורת פנימית אשר מטרתה להשביח את הארגון על פי אמות המידה הערכיות ועל פי דין, להצביע על לקויות וקשיים וגם להמליץ על דרכים לתיקון הכשלים. מבקר פנים איכותי ומקצועי יכול להעצים את הארגון תוך כדי הצבת "מראה" אשר משקפת את הפעילות של החברה מבחינות רבות - משפטית, עסקית, פיננסית ותפעולית. יש מי שממונים מתוך הארגון לכהן כמבקרי פנים, אבל ניתן להגיע למשרה המבוקשת גם באמצעות לימודי ביקורת פנים המקנים את הכלים והמיומנויות החיוניים לביקורת פנימית אפקטיבית. 


 

קורס ביקורת פנימית וציבורית בהמי"ל הוא שיתוף פעולה של המי"ל עם לשכת המבקרים הפנימיים בישראל, אשר מהווה מסגרת מקצועית וארגונית למבקרי פנים ופועלת לקידום המקצוע ולהסמכה מקצועית. תוכנית הלימודים נועדה להכשיר מבקרי פנים תוך שילוב בין ידע תיאורטי עדכני לכלי עבודה מעשיים.


הנה כמה דברים שחשוב לדעת על לימודי ביקורת פנים:

 

מי מתאים ללימודים?

לימודי ביקורת פנים מתאימים לכל מי שמעוניין לעסוק בתחום והינו בעל תואר אקדמי ממוסד אקדמי מוכר וכן מי שכבר עוסקים בתחום ומעוניינים להתמקצע ולהתעדכן בחידושים. בנוסף, הקורס פונה לנציבי תלונות ציבור, חברי וועדות ביקורת, עורכי דין, רואי חשבון, רציני ציות ומשמעת שהינם מועמדים אידיאליים לאיוש תפקידי ביקורת פנימית.

 

כמה זמן לוקח ללמוד?

הלימודים הינם בהיקף של 700 שעות המרוכזים ביום לימודים אחד בשבוע בין השעות 09:00-17:00 וכוללים גם 150 שעות של פרויקט גמר והתנסות מעשית.

 

מהם נושאי הלימוד של קורס ביקורת פנימית?

מדובר בקורס מקיף ומעמיק המועבר על ידי אנשי מקצוע ומרצים מובילים בתחום. המשתתפים לומדים את תורת הביקורת הפנימית ודגשים חשובים בתהליך עבודת הביקורת שלב אחר שלב מבחירת נושאים לביקורת דרך אפיון וגיבוש תוכנית עבודה שנתית, איסוף ממצאים, כתיבת דו"חות. הקורס בוחן את עבודת המבקר מזוויות שונות: ההיבטים המשפטיים הכוללים, בין היתר, פסיקות של בית המשפט בתחום הביקורת הפנימית, אתקינה, תקנים ונהלים, היבטים פיננסיים המבוססים על יסודות החשבונאות, כלכלה ומימון, סטטיסטיקה לצד קריאת מאזנים וביקורת פיננסית.
מאחר והאינטראקציה של המבקרים עם המבוקרים חשובה מאוד להתנהלותם בארגון, הקורס שם דגש גם על תקשורת בינאישית, פיתוח חשיבה יצירתית, מיומנויות גישור וקבלת החלטות.
בשנים האחרונות הפן הטכנולוגי אף הוא משחק תפקיד חשוב בארגונים וניתן ללמוד בקורס על טכנולוגית מידע ואבטחת מידע וביקורת של אבטחת מידע.
לימודי תעודה בביקורת פנימית וציבורית הינם לימודים המקנים למשתתפים כלים יישומיים לביצוע ביקורת ייעודית, לדוגמא, בנושאי רכש, ניהול סיכונים, שכר, טיב השירות ועוד.
מדובר בלימודים במתכונת אינטגרטיבית המבוססת על לימודים תיאורטיים לצד מעשיים כמו דיונים פתוחים, הרצאות אורח, סיורים לימודיים וסדנאות מעשיות, עבודת פרויקט גמר בצוותים ועוד.
 

קורסים קשורים
מאמרים קשורים
לכל המאמרים