קבלת החלטות בעבודה - הטיפים שיעזרו לכם

ניהול
קבלת החלטות בעבודה - הטיפים שיעזרו לכם
המי"ל

כמנהלים תידרשו לקבל החלטות קשות בסיטואציות מורכבות: בעניין קידום עובדים, תכנון הפרויקט ועד פיטורין. במרבית הארגונים ככל שיותר בכירים כך להחלטות יש משקל כבד יותר. יצופה מכם להגיע להחלטות גם בתנאי לחץ, כשהחברה נקלעה למשבר או כשלוח הזמנים דחוק.
קבלת החלטות הפכה כבר מזמן מיומנות ליבה בתפקידים ניהוליים והיא מהווה מרכיב קריטי להצלחה האישית והמערכתית.

 

בתהליך קבלת החלטות נשקלים כל הפרמטרים האפשריים משיקולים פוליטיים דרך עסקיים ועד טובת העובד או טובת הפרויקט וחשוב לבחון מבעוד מועד את ההשלכות הישירות והעקיפות שיהיו לכל החלטה שתתקבל. חשוב להציג גם סימוכין להחלטה וכן להיערך להתנגדויות שונות.

איך תקבלו החלטות נכונות בעבודה ומה יכול לסייע לכם בגיבוש ההחלטה הסופית? טיפים לקבלת החלטות נבונה, גם בעתות לחץ ומשבר.

 

מחליטים ומבצעים – שלבים בדרך להחלטה

אינטואיציה היא נהדרת כשמדובר אולי בקבלת החלטות ברמה האישית, אבל במישור הארגוני נדרש להסתמך על נתונים ועל מגוון הגורמים הנכסים למשוואה.
בקורסי ניהול מדברים כיום על הגישה התהליכית שהוכיחה את עצמה כיעילה עבור ארגונים רבים כאשר כדאי לפעול במספר שלבים בדרך לקבלת ההחלטה.
בשלב הראשון יש לזהות את הבעיה או להגדיר את הבעיה, בין אם זו דילמה או אתגר בדרך להשגת היעד המבוקש. אפשר לאסוף נתונים ולנתח אותם על מנת לחלץ מסקנות ולאבחן את הבעיה.
לאחר שזו הוגדרה, מגיעים לשלב של שקילת האופציות – חשוב לסקור את כל האלטרנטיבות האפשריות לפני שמבצעים החלטה, כדי להבין מה ריאלי ומה לא, בהקשר ספציפי של פתרון אותה בעיה.
לאחר מכן, נדרש להעריך את היתרונות והחסרונות, העלויות שכרוכות בכל פתרון תוך התייחסות להשפעות לטווח הקצר ולטווח הארוך כאשר לעיתים עשוי להיווצר ביניהן פער משמעותי. למשל, החלטה שנראית באותו זמן כנבונה עשויה להתגלות בהמשך כטעות גורלית וכדאי לבחון את כל ההשלכות לפני שבוחרים.
בשלב הבא, יש לחשוב מה היא התגובה או הפתרון הנכונים ביותר וליישם אותו במידי או בשלבים, תלוי באותה החלטה. עם זאת, חשוב לבצע רפלקציה כבר בזמן אמת כדי לבחון את ההשפעה והשינוי ולהגיב בהתאם.


להחליט מהר ומפרספקטיבה רחבה

אם מדובר כמובן בקבלת החלטות בזמן אמת תחת לחץ קשה יותר לבצע את השלבים ולעבד את המידע, אבל כדאי בכל זאת לנסות להריץ אותם במהירות בראש ולשקול את האופציות ואת ההשפעות לפני שבוחרים.
טכניקת STAR עשויה לעזור לכם כאשר היא מתייחסת לבחינת המצב, המשימה, הפעולה והתוצאה כשהתשובות שעליכם לתת לעצמכם יהיו תמציתיות וקצרות ואופרטיביות ככל שניתן לביצוע בזמן אמת. כדאי גם להתבונן בקבלת ההחלטה מבחוץ על מנת לאמץ פרספקטיבה של מי שיושפע מההחלטה. למשל, אותו עובד שמשנה תפקיד.

יש לקחת בחשבון את ההשפעה העקיפה על תהליך קבלת החלטות ניהוליות גם לפי אופי הארגון והמדיניות שלו. לכן, חשוב לדעת למצוא את האיזון והדרך בין סגנון אישי ובין מבנה ארגוני. בכל מקרה, אפשר ליישר את ההחלטה עם ערכי הליבה של הארגון ולתקשר את ההחלטה מהפרספקטיבה הנכונה בהתאם למדיניות הנהוגה.

 

במסגרת קורסי ניהול תקבלו את הכלים המעשיים ביותר לקבל החלטות בעבודה כולל אסטרטגיות לקבלת החלטות ועד התנהלות נכונה בעקבות ההחלטה. 

קורסים קשורים
מאמרים קשורים
לכל המאמרים