5 מושגים מרכזיים בניהול פרויקטים

ניהול
5 מושגים מרכזיים בניהול פרויקטים
המי"ל

במהלך עבודתכם כמנהל פרויקטים תפגשו מושגים רבים בניהול פרויקטים, שיעזרו לכם לאפיין, להגדיר ולעקוב אחר ניהול הפרויקט. לפניכם 5 מושגים מוכרים בתחום.
 

 

תיק פרויקטים


תיק הפרויקטים מרכז עבור מנהל הפרויקטים את כל התהליכים, השיטות והכלים לניהול הפרויקט. תיק פרויקטים מאפשר לכל המעורבים בפרויקט לראות את התמונה המלאה. תקציב, לוחות זמנים, מתודולוגיה, זיהוי סיכונים פוטנציאליים, הערכת עיכובים.
סקירה כללית מאפשרת להגדיר סדר עדיפויות, אסטרטגיה והכל על פי הנתונים המופיעים בתיק הפרויקט. ניהול התיק מאפשר לבצע גם תחזית וניתוח עסקי לתכנון אפקטיבי יותר של הפרויקט.

כיום קיימות תוכנות אוטומציה לניהול תיק פרויקט המספקות מחוונים לנתונים, מעקב אחר ביצוע כדי לשפר את ניצול המשאבים ולייעל את כוח העבודה.
תיק הפרויקט הוא כלי חשוב המאפשר תכנון ארגוני רחב. אם בעבר ניהול התיק התמקד יותר בביצוע ואספקה, כיום ניהול תיק דורש טכניקות לבחינת התיק מכל הכיוונים לסינרגיה בין פרויקטים שונים וניהול מטבי של כל פרויקט.

 

מערכת לניהול פרויקטים


הזירה הטכנולוגית מציעה למנהלי פרויקטים כלים רבים, ביניהם תוכנות מתקדמות לניהול פרויקטים. כל ארגון בוחר לעבוד עם מערכת שונה לניהול פרויקטים. המכנה המשותף של כל המערכות הוא בתכנון הפרויקט, הקצאת, משאבים, קביעת לוח זמנים ושליטה בפרויקט.
המערכת מאפשרת גם תקשורת רציפה בין הגורמים השונים המעורבים בפרויקט. בשוק קיימים פתרונות טכנולוגיים רבים למנהלי פרויקטים המבצעים מעקב אחר ביצוע והשלמת משימות כמו גם שיתוף ידע אפקטיבי ועזרה בקבלת החלטות. הכלים הנפוצים במערכת לניהול פרויקטים – תזמון פעולות, ניהול משאבים, ניהול מסמכי תכולת פרויקט, תמחור ותקצוב, יצירת תרשימים בדרכים גרפיות, ניהול מסמכים ותכתובת בפרויקט ועוד.

 

מחזור חיי הפרויקט

מנהל הפרויקט מלווה את הפרויקט לאורך מחזור חייו ומעורב בכל שלב ושלב. מחזור החיים הוא מעין המסגרת של הפרויקט ומתייחס לארבעת השלבים המרכזיים בניהול הפרויקט – ייזום הפרויקט, התכנון, הביצוע והסיום. שלב הייזום עונה על הצורך של הפרויקט ומטרתו, בשלב התכנון העיסוק הוא בהתוויית יעדים, קביעת לוחות זמנים והקצאת משאבים ובעלי תפקידים, השלב השלישי – ההוצאה לפועל - עוקב אחר הביצוע ובחינת ההתקדמות.השלב הרביעי המסכם מתמקד בפירוק צוות הפרויקט, הסקת מסקנות, דו"ח סיכום. מחזור חיי הפרויקט עשוי להשתנות מפרויקט לפרויקט.


אבן דרך

לכל פרויקט יש ציוני דרך המגדירים נקודה בתהליך ניהול הפרויקט, בין אם תחילתו או סיומו או השלמת שלב עיקרי בפרויקט. כל תוכנה לניהול פרויקטים כוללת אבני דרך, ייצוג חזותי של לוח הזמנים והשלמת משימות על ציר הזמן כך שניתן גם להאריך זמנים ולתכנן את משימות הפרויקט לפי אבני הדרך ולבצע הערכת זמנים ריאלית יותר לסיום הפרויקט.

 

מבנה תכולת עבודה

כל מנהל פרויקטים מכיר את המושג WBS,  work-breakdown structure. הכוונה היא להגדרת מבנה ופירוט העבודה על הפרויקט בין אם הערכת עלות מפורטת ומתן הנחיות ולוחות זמנים. כלומר, פירוק תוצרים והתפלגות העבודה על פי סדר עדיפויות כאשר לרוב המטרה היא להציג באופן חזותי את ה-WBSבצורה גרפית, בתרשים פשוט להבנה.

 

יש עוד הרבה מאוד מושגים שהם חלק משגרת יומו ועבודתו של מנהל פרויקטים. במהלך קורס ניהול פרויקטים תקבלו סט כלים מעשי לניהול פרויקטים מתקדם לפי דרישות השוק העכשוויות. 

קורסים קשורים
מאמרים קשורים
לכל המאמרים