page up
envelopeלהשארת פרטים

אם תערכו תחקיר מפרויקט ותבדקו מה היו הליקויים שהובילו לכישלונו תגלו מגוון סיבות. חלקן קשורות ישירות בניהול הפרויקט בפועל ואחרות בגורמים שהשפיעו בעקיפין על אי הצלחתו. תחקיר פרויקט והפקת לקחים הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הלמידה של ארגונים.
 

מהם הגורמים הנפוצים לכישלונות בפרויקט וכיצד ניתן למנוע כישלון בתהליך ניהול פרויקטים?

יציאה לדרך ללא תוכנית ברורה


הצלחה של פרויקט יכולה להימדד בדרכים שונות, אבל חשוב שכל המעורבים בפרויקט ידעו לפני שהם יצאו לדרך לאן הם מכוונים ומה מצופה מהם כצוות ומכל אחד מהם בנפרד.
תכנון חכם של הפרויקט לפרטי פרטים יסייע בהצלחתו. חשוב להתוות מדיניות לכל פרויקט ואמות מידה להצלחה (תוך בהשוואה לפרויקטים קודמים והתייחסות לפרמטרים כגון עלויות, איכות, לוחות זמנים) ולשפוט תוך כדי תהליך את הפרויקט על פי מטרות ויעדים ברורים.

הימנעות מהערכה תוך כדי עבודה

הערכת הפרויקט בזמן אמת יכולה גם היא להציל את המצב. במקרה זה, נדרשת התנהלות גמישה המותאמת לשינויים בתעשייה למקרה שבפועל הפרויקט לא מתקדם כמצופה או הלקוח מבקש לבצע התאמות חדשות. אופטימיזציה יכולה להועיל כאשר מנסים לשנות כיוון, להטמיע טכנולוגיה חדשה או כל אלמנט שיחזיר את הפרויקט למסלול.
התעלמות מסימני אזהרה או הערכה שגויה ("הכל עובד נהדר" אבל בפועל הפרויקט קורס) עלולים לחסל את הפרויקט. יש לשים לב במיוחד לניהול סיכונים כדי להבין כמה יעלה כל תיקון, איך אפשר למזער סיכונים באמצעות כלים טכנולוגיים והערכות מבוססות נתונים.

קצר תקשורת בין הצוותים

חלק חשוב בניהול פרויקטים הוא באינטגרציה בין הצוותים השונים כולל בין המחלקה העסקית למחלקה הטכנית ובין חבריו של כל צוות. יתכנו מצבים בהם כל אחד מחברי הצוות פועל לפי דעתו או בהתאם לדרך בה הוא חווה את הפרויקט וחוסר תיאום בין חברי הצוות ובין הצוותים השונים עלול לגרום להשקעה רבה שיורדת לטמיון. מוצר שלא פותח בהתאם לאסטרטגיה העסקית או חברי צוות שבזבזו משאבים כי עבדו על אותו אלמנט בפרויקט מבלי לדעת על כך.
לשם כך יש להשתמש בצורה יעילה בתוכנות לניהול פרויקטים המאפשרות שיתוף החומר ומעקב אחר פעולות ומעורבות הצוות בתהליכי הפרויקט.

מסתכלים מלמעלה – מאבדים את הפוקוס

מנהלי פרויקטים עשויים למצוא את עצמם עסוקים בניהול של רכיבים מסוימים בפרויקט או במגוון פרויקטים ותוך כדי לפספס את התמונה השלמה. הדרך בה הם ינהלו את הפרויקט תקבע את סיכוייו להצלחה: כיצד לנהל נכון את הפעילות תוך הכרות עם פלטפורמות וכלים לניהול משימות ובקרת איכות, להכיר כל פרט בפרויקט ואת הנפשות הפועלות וניהול אופרטיבי של הפרויקט.

מומחיות בניהול פרויקטים יכולה לעשות הבדל גדול בין כישלון להצלחה. קורס ניהול פרויקטים יסייע לכם לנהל פרויקטים בתור מנהיגי הפרויקט ובסטנדרטים הגבוהים ביותר על פי הטכנולוגיות העדכניות בתחום.

קורסים בתחום שיכולים לעניין אותך

icon
קורס ניהול בכיר

80 שעות אקדמאיות

בעידן הנוכחי – המתאפיין בקצב מהיר של שינויים לצד תחרות גבוה בזירה במקומית והגלובלית , נדרשים מנהלים בכירים בארגון לידע מקיף ולהבנה במגוון דיסציפלינות – זאת על מנת שיוכלו לקבל החלטות נכונות יותר המשרתות את יעדי הארגון ומטרותיו. המציאות הארגונית מתאפיינת במודלים חדשים של ניהול ועיצוב הזהות הארגונית לשם רלוונטיות והובלה בשוק תחרותי. לפיכך חייב המנהל הבכיר לשלוט ולהתעדכן בתחומי הידע השונים החל מאסטרטגיה, דרך הבנה פיננסית ומשפטית ועד למיומנויות ניהוליות מתקדמות וכלים חדשניים לחשיבה פורצת דרך. קורס ניהול בכיר, אחד מקורסי הדגל של המי"ל, מתייחס לכלל התחומים הללו תוך דגש על פרקטיקה מעשית ועדכניות. את הקורס יעבירו שורה של מרצים מהמובילים בארץ בתחומם, אשר מביאים עימם ידע וניסיון תעסוקתי עשיר.

ספרו לי עוד
ספרו לי עוד

נשמח לייעץ, ללוות ולענות על כל השאלות

אני מסכים/ה שהמי"ל בע"מ תשתמש במידע למטרות שיווק, דיוור ישיר ומשלוח פרסומות באמצעי הקשר שמסרתי, ותכלול אותו במאגר המידע של החברה, והכל בכפוף למדיניות הפרטיות של המי"ל בע"מ וקבוצת מטריקס הזמינה כאן.

המידע שייאסף יישמר במאגר מידע מס' 990051484 הרשום בפנקס מאגרי המידע. להסרה בעתיד פנה/י לדוא"ל info@hamil.co.il או בטלפון: 03-6711911.