ניהול כספי לא רק לפונקציה הפיננסית בחברה

פרשיות תקשורתיות שונות הצביעו על מעילות כספים שהתרחשו כאשר מנהלים העבירו אחריות מוחלטת לאנשי מקצוע בתחום הנהלת החשבונות ולא ידעו שאלה משתפים פעולה או מבצעים בעצמם את העבירות שהתגלו בדיעבד כשהחברה הגיע לתסבוכת משפטית.
מנהל מודע הוא מנהל ששולט בין היתר גם הניהול הכספים הן במניעת זיופים או עבירות מס והן במטרה לבסס אסטרטגיה עסקית מוצלחת על בסיס הנתונים הכספיים הידועים לו.

מה חשוב לדעת בניהול כספי ואיך ניתן להפיק את הערך המקסימלי לניהול העסק?

מעקב אחר נתונים וקריאת דוחות כספיים – ידע שווה כוח

חשוב מאוד להבין מהם הנתונים הכספיים הרלבנטיים לתהליך קבלת החלטות מושכל. כך למשל,
המזומנים הם החמצן של כל עסק ומנהלים חייבים להיות מודעים לפקטור התזרים מלבד להכנסות ולהוצאות היות וההכנסות והרווחים לא בהכרח מעידות על חוזק העסק. למעשה, משקיעים המעוניינים להשקיע בעסק בודקים דוח תזרים מזומנים המתייחס ל-3 פרמטרים חשובים: תזרים מזומנים מפעילות שוטפת, תזרים מזומנים מפעילות השקעה ותזרים מזומנים מפעילות מימון והמטרה היא להבין האם לעסק יש בסיס תזרים מוצק.
דוחות כספיים חשובים נוספים הם דוח מאזן ודוח רווח והפסד וכן דו"ח שינויים בהון העצמי. דו"ח רווח והפסד מתייחס לפעילות של החברה בפרק זמן מוגדר כמו שנה וסוקר את ההכנסות וההוצאות של העסק לאחר ניכוי ההוצאות מההכנסות. דהיינו – הרווח הנקי. המאזן משקף את המצב הפיננסי בתקופת זמן מסוימת ואילו דוח שינויים בהון העצמי משקף שינויים בהון של החברה.

ביקורת חשבונאית והפקת מסקנות – הבסיס להובלת העסק קדימה

הידע בניתוח דוחות כספיים מאפשר גם לבקר את העוסקים במלאכה ולבחון אם הם לא נופלים לטעויות שיכולות לעלות לכם ביוקר. ידע פיננסי מעניק למנהלים גם את התובנות החשובות להכוונת הפונקציות הפיננסיות כך שיעשו את עבודתם בצורה יעילה יותר כמו למשל, בקביעת תקציב ובקרה תקציבית.
כמובן שחשוב לדעת באמצעות ניתוח דוחות כספיים כיצד לקרוא נכון את הנתונים וכל דו"ח על מנת להפיק תובנות שמסייעות בהתנהלות הפיננסית, להבין כיצד הפעילות השיווקית משפיעה על ההכנסות, התנהגות שוק ולדעת היכן לקצץ ובמה להשקיע על פי הנתונים מכניסה לשווקים חדשים דרך שינוי בתמהיל המוצרים ועד תמחור חדש של השירות. הכרות עם המצב הכספי קריטית גם לניהול צמיחת העסק ואף מנהל לא מעוניין שיתפסו אותו בלי הידע הדרוש כשהוא נכנס לישיבות מול משקיעים או שותפים אסטרטגיים ובכלל בניהול הפעילות העסקית.

מנהלים היום בכל סוגי עסק ותעשייה נדרשים לידע פיננסי מוצק וכלים פרקטיים, שיעזרו להם לשלוט באספקט הפיננסי של ניהול העסק ולקחת אותו צעד אחד קדימה.

רוצה להתייעץ או לדבר איתנו?​

זה המקום להשאיר פרטים, מבטיחים לחזור אליך בהקדם

בודק...