יכולת ניהול נרכשת או מולדת?

קרול דוויק, אחת מהחוקרות המובילות בעולם בתחום האישיות, הפסיכולוגיה החברתית והפסיכולוגיה ההתפתחותית. מציינת בספרה, "Mindset הפסיכולוגיה החדשה של הצלחה", שיש שני סוגים של מוחות: אלה שמאמינים שלכישרון מולד יש חשיבה מקובעת והם מאמינים שאנשים נולדים עם רמה מסוימת של IQ ולא ניתן לפתח אותו מעבר לכך ואחרים עם חשיבה צומחת, שסבורים שאנשים יכולים לשפר את האינטליגנציה שלהם עם המאמץ וכך גם את יכולותיהם וכישרונותיהם. לפי דוויק, מי שחושב בתוך תבנית מקובעת ינסה תמיד להוכיח את עצמו ואילו מי שהינו בעל חשיבה מתפתחת, ישכיל ללמוד מכישלון ויהפוך מפלות לניצחונות עתידיים לטובת השתפרותו וצמיחתו.
כך זה גם בעולם הניהול – בן אדם לא הופך למנהל רק כי הוא חושב שהוא נולד עם המטען הגנטי הנכון, אלא הוא יכול להפוך למנהל אם הוא יאמין בעצמו ויכוון את עצמו לשם.

פיתוח מנהלים – ערך רב לארגונים

למעשה, לניסיון מקצועי יש הרבה יותר ערך מנתוני פתיחה. על פי מחקר שערך מכון הניהול הבריטי (CMI), הניסיון בעבודה הוא בעל ערך רב יותר מאשר היכולת הטבעית וזוהי השקפתם של המנהלים בימינו".
המחקר התבסס על ראיונות מפורטים עם 1,000 מעסיקים פוטנציאליים ומצביע על שינוי משמעותי בארגונים – שחשוב להשקיע בפיתוח של מנהלים פוטנציאליים. יותר חברות שולחות מיוזמתן את המנהלים לסדנאות ניהול וגם מנהלים בעצמם מכירים בחשיבות של לימודי ניהול תוך התנסות חווייתית ובוחרים מיוזמתם להעשיר ולהרחיב את הידע הניהולי שלהם.
תיאוריות התנהגותיות עדכניות רבות גורסות שמנהיגות וכך גם ניהול, היא סט מיומנויות ניהול שניתן ללמוד על ידי הכשרה, תרגול וניסיון לאורך זמן ומנהלים טובים הם אלה שמחפשים כל הזמן הזדמנויות, שיעזרו להם ללמוד וליישם מיומנויות חדשות.

ללמוד ניהול לאורך כל הקריירה

שינוי נוסף שחל בשנים האחרונות הוא שמנהלים בוחרים בהכשרה ניהולית בכל תקופה במהלך הקריירה שלהם. בעבר רוב המנהלים זכו בהכשרה שטחית יחסית במסגרת חפיפה ממנהל קיים או רכשו את הידע היחיד שלהם בלימודי מנהל עסקים בתחילת הקריירה, עוד לפני שהם בכלל הפכו למנהלים בפועל.

מחקרים הראו שלטיימינג יש חשיבות רבה בניהול ועדיף לאייש תפקיד ניהולי כשמוכנים לקראתו אך ההתמקצעות הניהולית לא נפסקת ברגע המינוי לתפקיד ניהולי. אפילו למנהל ותיק כדאי להשקיע בלימודי ניהול מעשיים. למשל, בפתרון קונפליקטים יומיומיים עם עובדים או ביישום גישות ניהול עכשוויות וחדשניות שלא היו קיימות בעבר.

זה לא מה שהטבע נתן. תנו לעצמכם את המיומנויות הניהוליות שחשובות להצלחתם בכל
שלב בקריירת הניהול שלכם בקורסים ייעודיים לפיתוח דינאמי של מנהלים.

רוצה להתייעץ או לדבר איתנו?​

זה המקום להשאיר פרטים, מבטיחים לחזור אליך בהקדם

בודק...