עשרה טיפים בנושא הצבת יעדים ומטרות

מרכיב חשוב בהשגת הצלחה בחיים העסקיים והאישים הינו הגדרת היעדים אותם אנו שואפים להשיג, הם משקפים את מה שחשוב לנו, מה אנו רוצים להיות, לעשות או להשיג. הצבת יעד מתחילה בחלום, שאיפה להשיג משהו שאנו רוצים. התכנון הוא מפת הדרכים המובילה אותנו  ליעד שקבענו לעצמנו. המוטיבציה היא הדלק אשר יעזור לנו להגיע ולהשיג את היעדים הללו.

ע"מ שרשימת ההבטחות לא תהפוך לרשימת תירוצים… הנה 10 טיפים להצבת מטרות ויעדים או כמו שאנו אוהבים להגיד – SMART.

Specific – S ספציפי, מפורט וברור
חלומות ומשאלות הלב יהפכו ליעדים רק לאחר ניסוחם על הכתב כתוצאות מוגדרות.
כאשר אדם מציב לעצמו מטרה מוגדרת וספציפית, יפעלו כל המנגנונים המחשבתיים שלו להשגת אותה מטרה. החושים, הרגשות, האינטואיציה, היצירתיות ומנגנון החשיבה הלוגי, ישתפו פעולה להשגת המטרה – היעד שהצבנו לעצמנו.  בכל אחד מאיתנו קיים מנגנון המניע ומוביל אותנו קדימה – אנו יכולים לבזבז את המשאבים שלנו ולנוע בחיים ללא תכלית ומטרה, או שאנו יכולים לגייס את המשאבים והמנגנונים שבנו להשגת היעדים והדברים אליהם אנו שואפים.

מדיד Measurable – M
יעד חייב להיות מדיד. הקריטריונים להערכת הביצוע צריכים להיות ידועים ומובנים.  קבע קריטריונים למדידה כדי לעקוב אחר ההתקדמות ההדרגתית לקראת מטרתך. אז תחווה את ההתקדמות.

Attainable – A אפשרי, בר השגה
מידת המחויבות של אנשים לבצע משימות תלויה במידה רבה בתחושת המסוגלות שלהם להצליח בביצוע אותן משימות. תחושת זו עולה כאשר הם חווים הצלחה אישית בביצוע משימה ואף כאשר הם נוכחים בהצלחתם של אחרים בביצוע המשימה. לכן יש חשיבות להגדיר יעד שייתפס כבר השגה. קביעת יעד הנראה כבלתי ניתן להשגה, יוביל לתסכול. יש להגדיר יעדים ברי-השגה, כדי שיהוו אתגר ויניעו לפעולה.

Realistic – R ריאלי, מציאותי אך מאתגר
המחויבות ליעד ברמה גבוהה משפיעה על מידת השגתו ועל ההתמדה בשימור ההישג. כלומר, על היעדים להיות מאתגרים. קבע יעדים שתתגאה על השגתם. עם השגתם תחוש את חווית המימוש.

בזמן תחום Time Bound – T
יעד צריך להיות תחום בזמן.
עליך ליצור קו זמן או תרשים מטריצות שעליו תציג בצורה חזותית את יעדיך ואת התאריכים בהם יושגו. כל שלב בדרך להשגת היעד אינו נופל בחשיבותו מהשלב האחרון.
ערוך תוכנית מפורטת להשגת היעד, כולל אבני דרך ולוח זמנים להשגת יעדי המשנה. תכנון טוב מסייע בתחושת הסבירות של היעדים הניצבים בפניך.

Write it down
רשום את הדברים שאתה מתכונן להשיג או לממש במהלך שנה זו. יעדים ברורים וכתובים ינחו אותך ויסייעו לך להתמקד בפעילויותיך. הם יהפכו למפת הדרך שאליה תיצמד.

Rewrite
העובדה היחידה הקבועה בחיים היא שהכול משתנה. הגיוני להניח שמטרותינו ישתנו יחד איתנו. לכן יש צורך בשכתוב יעדים בסיווגים אלו לפחות אחת לשלושה חודשים.
ערוך 'רשימת דברים לביצוע' 'To Do List' – פעולות שעליך לבצע כדי לקדם אותך לקראת היעד מדי יום. שכתב את "רשימת הדברים לביצוע" לאחר סקירת יעדיך הרצויים.

חשיבה חיובית-
הגישה החיובית היא ראיית עולם של "בעד" – התבוננות על מה יש, מה ניתן, מה בסדר, מה צריך שיהיה בסדר. גישה שלא מדגישה משפטים כגון "מדוע זה לא הצליח", אלא "מה נוכל לעשות על מנת שהפעם זה יצליח".

איזון
תחומי מפתח בהם תוכל לקבוע יעדים אישיים הם: משפחה, קריירה, צמיחה אישית, בריאות, תחביבים ופעילות לשעות הפנאי.

בהצלחה

רוצה להתייעץ או לדבר איתנו?​

זה המקום להשאיר פרטים, מבטיחים לחזור אליך בהקדם

בודק...