3 טיפים למנהלים בעידן ה-VUCA

המציאות המורכבת בה אנחנו חיים בה המצב קשה והתנאים משתנים ללא הכר, זכתה להכרה על ידי הצבא האמריקאי אשר טבע את המושג VUCA בבואו לתאר את העולם בתקופה שאחרי המלחמה הקרה.

אז מה זה בכלל VUCA

VUCA הם ראשי תיבות של: Volatility– תנודתיות, Uncertainty – אי ודאות, Complexity–מורכבות, Ambiguity–עמימות.
בוב יוהנסן ביצע את הקשר בין VUCA הצבאי לעולם העסקים בספרו Leaders Make the Future. הוא בחר במושג זה על מנת לתאר את כוחות השינוי הסוערים והבלתי צפויים, שיכולים להשפיע על ארגונים וטען שצריך כישורים, גישות והתנהגויות חדשות כדי להסתדר מול איומי ה-VUCA.
מאז שיוהנסן כתב את ספרו רק התרבו האיומים: מגפת הקורונה, הטרנספורמציה הדיגיטלית, זרימת המידע הבלתי פוסקת, גלובליזציה והתפתחות טכנולוגית מתקדמת, תחרות עזה בשוק.
יותר מנהלים מתמודדים עם שינויים מהירים ותכופים בסביבה העסקית ונדרשים להסתגלות מהירה בתהליכי קבלת החלטות. לשלוט גם במה שנראה ממבט ראשון כבלתי נשלט.
כיצד מנהלים יכולים להגיב ולהתנהל נכון יותר בעידן ה-VUCA? שלושה טיפים:

גיבוש חזון משותף

על אף שלעיתים קשה לחזות מה יהיה, לדברי יוהנסן אפשר לגבש חזון שיהווה הצהרה משכנעת של מטרות וערכי הצוות לגבי העתיד. החזון מעניק בהירות ומפשט את הדברים עבור הנפשות הפועלות.
נסו לגבש חזון שמבוסס על המדיניות והערכים שיהיה מעין סמן ימני עבורכם ועבור העובדים.
כדי שגם בעתות משבר יהיה אפשר לפעול על פיו ולבנות מחדש את האסטרטגיה תוך האדפטציות ואוריינטציה חדשה שיש לבצע לאורך הדרך לפי המציאות הדינאמית.
ראו את התמונה הגדולה ודעו גם כיצד לתקשר לעובדים את תוכנית הפעולה הנגזרת מהחזון.

גמישות מחשבתית וניהולית

כפי שנלמד במסגרת קורס ניהול, הציפייה היום בעידן ה-VUCA היא להתאים את התוכנית לרוח התקופה כולל הצבת יעדים גמישים.
מנהלים מצופים ליכולת להתגמש ולבחור אלטרנטיבות שונות להצלחה. זו הסיבה היום ששיטות כמו Agile מיושמות בהצלחה בארגונים רבים. כבר לא נצמדים לתוכנית חומש אלא קובעים יעדי ביצוע קצרים יותר בדרך להשגת היעד הסופי על מנת שניתן יהיה להטמיע שינויים לאורך הדרך.
גישה זו מקבלת בידיים פתוחות חדשנות ומאפשרת להתאים את הפעילות לקצב, לצרכים הייחודיים של הלקוח, לתנודתיות בשווקים, עליית או ירידת מחיר, ביקוש והיצע.
יכולת לזהות הזדמנויות ולנווט את הספינה בהצלחה בסביבה עסקית סוערת ובלתי צפויה.

העצמת עבודת צוות

בעידן ה-VUCA יותר מנהלים מבינים את הערך הטמון בשיתוף פעולה עם העובדים וביצירת קבוצות עבודה וצוותים והגדלת שיתופי הפעולה בין הצוותים עצמם.
התהליך דורש למידה ורעיונות מחוץ לקופסה כמו איך להתגבר גם על פערים מנטאליים שמתגלים כאשר הצוותים פרושים ברחבי הגלובוס או כוללים אנשי מקצוע הפועלים בשיטות שונות ואיך הם יכולים לעבוד ביחד בדרך הטובה ביותר למען הצלחתה של מטרה משותפת.

חידוד ושיפור כישורי המנהיגות חיוני בעידן ה-VUCA. קורסי ניהול המותאם לעת העכשווית ויכין אתכם לניהול אפקטיבי בעולם ה-VUCA .

רוצה להתייעץ או לדבר איתנו?​

זה המקום להשאיר פרטים, מבטיחים לחזור אליך בהקדם

בודק...