מנהל פרויקטים זריז? כל מה שחשוב לדעת

בסביבת AGILE מנהל הפרויקטים הוא שותף פעיל של הצוות ולא בהכרח יש לו תפקיד מוגדר בהנחיית והובלת הצוות כמו שנהוג לעיתים במתודולוגיות אחרות.  כמו כן, התגובה ניתנת תוך כדי תנועה ולא בדרך ליניארית כמו בגישות אחרות. 

אינטראקציה היא שם המשחק:

בסביבה של ניהול פרויקטים זריזים, מנהל הפרויקט הוא סוג של מנטור אשר מניע תהליכים ויודע להגיב במהירות לשינויים. האינטראקציה במתודולוגיה זו עומדת במרכז, ומנהל פרויקטים על פי גישה זו – מיישם חידושים על פי תקשורת עם גורמים שונים בחברה, לקוחות ובעלי עניין ובעל גישה גמישה. נדרש ממנו לעמוד בתנאי לחץ, להפעיל חשיבה ביקורתית ולדעת לתעדף משימות תוך עמידה בלוחות זמנים ושמירה על התקציב. הוא תמיד עם יד על הדופק בכל הנוגע למעקב אחר התקדמות, התאמת הטכניקות הנחוצות להשגת היעד ותחומי אחריות. 

מתודולוגיות ה- Scrum היא המובילה היום בניהול פרויקטים בסביבות AGILE, ומאסטר scrum אחראי על כך שהצוות יישם בפועל את העקרונות של פיתוח זריז תוך שמירה על סביבת פיתוח אפקטיבית ודינאמיקה טובה בין חברי הצוות, והבטחת הקשר בינו ובין הלקוח והסרת הסחות דעת ומכשולים מהדרך. כל זה נעשה תוך כדי אחריות על איכות, כוח אדם, רכש וכל מה שדרוש כדי שהפרויקט יצליח, כולל תוכנית עבודה ומעקב אחר ביצועים, קבלת החלטות ותזמון משימות, אך אלה נעשים ביחד עם הצוות עצמו. 

מפרויקטים קטנים לגדולים ומורכבים

ניהול פרויקטים זריזים החל אולי בקטן בפרויקטים קטנים עד 20 איש, אבל התרחב בהדרגה ומיושם היום בהצלחה גם בפרויקטים שמגיעים למאות ואפילו 1000 עובדים. בפרויקטים מורכבים למנהל הפרויקט יש יותר אתגרים וכאן נכנס לתמונה נושא האמון שיש לתת גם בחברי הצוות והיבט האימון למען עבודה משותפת אפקטיבית.
בפרויקטים אלה מפרקים את הדרישות לשלבים ומבצעים בדיקה תוך כדי פעילות – תכנון ביחד עם ביצוע, כדי שיהיה אפשר להגיב כאמור במהירות לדרישות המשתנות, כפי שקורה בעולם של טרנספורמציה מתמשכת, על אחת כמה וכמה בהייטק בו הפיתוחים הטכנולוגיים יכולים לשנות את תמונת המצב בן רגע.
בניהול פרויקטים זריז יש הרבה יותר מקום לתמרון, ותוכנית עבודה גמישה בה ניתן להכניס שינויים מאשר כלים ותהליכים ארוכי טווח, עידוד רעיונות ושיפור תמידי להעלאת המוטיבציה של העובדים ולקידום הפרויקט תוך שמירה על תשומת לב מתמדת לפרטים.
AGILE היא פילוסופיית עבודה שהשפיעה על ניהול הפרויקטים ולוקחת אותו קדימה תוך פתיחות לשינויים. במהלך קורס ניהול פרויקטים נלמדות מגוון מתודולוגיות לרבות גישת ניהול פרויקטים לפי גישת AGILE, כך שמנהל הפרויקט יוכל לבחור ולעצב את תפקידו על פי הלך הרוח של הארגון או אופי הפרויקט. 

רוצה להתייעץ או לדבר איתנו?​

זה המקום להשאיר פרטים, מבטיחים לחזור אליך בהקדם

בודק...