ביקורת פנים ארגונית – לתפקד כמו טייס בחיל האווי

ארגונים היום מבינים לעומק את המשמעות של מערכת בקרה פנים ארגונית, שמטרתה לשפר את יעילות התפעול, לאבטח נכסים, לבחון את מהימנות הדיווח הכספי.
אפילו ארגונים ותיקים המתנהלים ללא רבב משקיעים משאבים בתהליכי בקרה פנימיים המאפשרים להם להתפתח ולצמוח.
חלק בלתי נפרד מביקורת פנים ארגונית קשור בהערכת הסיכונים הפוטנציאליים על מנת לזהות סיכונים או חסמים בדרך להצלחה, למנוע הונאות ולקדם אחריות על סמך תקנות וכללים ולשלוט טוב יותר במידע הארגוני. מבקרים פנים ארגוניים המבצעים ביקורת פנימית מסייעים לארגון לעמוד ביעדי החברה, להפחית סיכונים ולבצע שיפורים.

מדיניות חיל האוויר ותרומתה להצלחת ארגונים

חיל האוויר הישראלי הוא דוגמא לארגון עצום שכבר לפני 40 שנה הבין את הכוח הטמון בתהליכי בקרה פנים ארגונית ומיישם אותם על בסיס קבוע בדרך מעוררת השראה. החיל מפורסם בתרבות הארגונית שלו ורבים מיוצאי החיל מגיעים לעמדות מפתח ומתבססים בהתנהלותם על הכלים שרכשו בחיל בתהליכי קבלת החלטות לרבות תהליכי ביקורת.
הבקרה בחיל האוויר נעשית באמצעות נהלים קבועים של תחקירים והיא אחת הדרכים החשובות שיכולות לסייע לארגון למנף את עצמו.
מטרת התחקיר היא לבחון את ההתרחשות ולבצע אנליזה של הפעולות שבוצעו על מנת להפיק מסקנות ותובנות חשובות ולחולל שינויים או להתנהל אחרת בפעם הבאה. למשל, ניתוח מבצע שביצע החיל.
במטרה להעצים את התחקיר התקינו בחיל האוויר מצלמות וידאו בכלי הטיס וכך יוצרים תיעוד המהווה בסיס לתחקיר בהמשך. למעשה, כל גיחה מוסרטת ובאופן טבעי עם הקדמה הטכנולוגית אמצעי התיעוד של החיל השתכללו פלאים ומאפשרים לבצע תחקיר יסודי ומעמיק יותר.

יתרונות התחקיר לצמיחה והתפתחות ארגונית

בחיל האוויר מבצעים תחקיר מדוקדק ומעמיק במיוחד גם אם מדובר בסיטואציה טעונה על מנת להפיק לקחים כאשר גם ארגונים יכולים לתעד תחקירים למשל באמצעות מערכות שיתוף מידע ומבקר פנים מוסמך שאמון על התחקיר כדי לשאול גם את השאלות הקשות והלא נעימות – היכן נכשלנו, מה היינו משנים באסטרטגיה ובפעילות העסקית.
כמו שבחיל האוויר ישנה פונקציה בשם המובילים, שמפקדים על המשימה ומנהלים אותה מהאוויר או הקרקע, כך בארגונים ישנם מובילים כמו מנהלי צוות או מובילי מחלקה, מנהלי פרויקטים ומבקרי פנים מוסמכים, שיכולים לסייע בבקרת פנים ארגונית ויחד עם המנהלים על הצוותים, המחלקות והפרויקטים ליישם בפועל בהתבסס על הפקת הלקחים ולמידה מטעויות עברו על מנת לתכנן אסטרטגיה נבונה, להאציל סמכויות בדרך אפקטיבית, לתזמן יעדים, ניצול משאבים, עמידה במשימות ולעקוב אחר ביצוע המשימות ולבחון ולשקף גם בהתבוננות לאחור – היכן ניתן היה לשפר.

קורס מבקר פנים מוסמך מעניק את הכלים לביצוע ביקורת פנים ארגונית לרבות הערכת וניהול סיכונים, היבטים משפטיים הקריטיים לפעילות הביקורת, מיומנויות ניהול חשובות וכמובן לימודים תיאורטיים כגון הכרות עם תורת הביקורת הפנימית, תהליך עבודת הביקורת, יסודות בחשבונאות וניתוח דוחות וכדומה. קורס מפתח לאחת מדמויות המפתח היום בארגונים.

רוצה להתייעץ או לדבר איתנו?​

זה המקום להשאיר פרטים, מבטיחים לחזור אליך בהקדם

בודק...