מעבר לעבודה מהבית בתקופת הקורונה

מגפת הקורונה חוללה שינויים אדירים בסדרי העבודה הקודמים. לפניה אומנם היו מעסיקים שתמכו בעבודה מהבית, אבל בעקבות התפרצות הנגיף יותר ויותר החלו לסגור משרדים או לכווץ חללי עבודה, להטמיע מערכות לשליטה מרחוק, לקיים ישיבות ועידה בווידאו וליישם כלים שיאפשרו להם לנהל, לפקח ולתמוך בעובדים גם אם פיזית לא נמצאים עמם.
באופן טבעי, מנהלי משאבי אנוש הפכו לסוכני השינוי הגדולים והתבקשו על ידי ההנהלה לתקשר את המסרים וכמובן, לעקוב אחר ההתפתחויות ולסייע לעובדים להסתגל למצב.

מהם האתגרים הגדולים של HR בתקופת הקורונה?

האתגרים של הקורונה שניצבו בפני מנהלי משאבי אנוש, כפי שנלמדים במסגרת לימודי משאבי אנוש, הם רבים ומגוונים: מפגיעה ברווחתם של העובדים המתמודדים עם לחץ וחרדה דרך ניהול העבודה מרחוק כולל בניית אסטרטגיות אפקטיביות לעבודה מרחוק ועד תקשורת עם העובדים גם כשכל אחד נמצא בביתו.
המשימה היתה מחד, לשמור על צרכי הארגון ומאידך, על רצונות העובדים כך שתישמר הסינרגיה בין השניים והחברה תוכל להמשיך בפעילות תקינה ומוצלחת ככל שניתן.
המעבר לעבודה מהבית בתקופת הקורונה לווה בארגונים שונים בפרסום נהלים ומדיניות שקשורה לעבודה מהבית כמו למשל, כיצד לקדם משימות ועצות לעובדים איך לשמור על פרודקטיביות על אף הסחות הרקע.
בעקבות השינויים במבנה הארגוני, יש ארגונים שנאלצו להתמודד עם עזיבת עובדים ולחפש שיטות יצירתיות לגיוס ושמירת עובדים.
חלק מעבודת ה-HR בתהליך התאמת מקום העבודה לתקופה החדשה ואילוציה היה לשנות טכנית את המרחב כמו למשל, למקם עמדות עבודה תוך שמירה על מרחק בין העובדים, שתילת מחיצות בין העמדות וכן אסטרטגיה של "נקודה חמה". כלומר, כבר אין עמדה קבועה לכל עובד אלא מקומות שפנויים לעובדים שמגיעים באותו יום למשרד בשיטת כל הקודם זוכה.
שינוי זה מחייב לרוב רישום ומעקב אחרי מי שמתכוונים להגיע ומילוי מכסת עובדים על פי ההנחיות או עזרה בהצבתם כל יום מחדש במשרד.
תנאי העבודה השתנו מקצה לקצה ומנהלי משאבי אנוש החלו לשים דגש על הטבות שקשורות יותר לעבודה מהבית. יש חברות שסבסדו רכישת ציוד משרדי ואחרות סייעו במציאת פתרונות לילדים בהיעדר מסגרת חינוך.
בגוגל, למשל, אפשרו לעובדים לעבוד מהבית והציעו קצבת עבודה מהבית של עד 1000 דולר לכיסוי עלויות הציוד ו-NVIDIA הציעה לעובדים סמינרים מקוונים לניהול הבריאות הנפשית ואפילו הציעה פעילויות פנאי וירטואליות לעובדים וילדיהם.

ניהול משאבי אנוש בעידן פוסט קורונה

אין ספק שבפני HR עומדת משימה לא פשוטה גם בתקופת פוסט קורונה ביישום השינויים וליווי תהליך החזרה ההדרגתית לעולם העבודה החדש.
מנהלים רבים מבינים את הערך שטמון בהכשרות כמו קורס ניהול משאבי אנוש שיתאים להלך הרוח של התקופה – אי הוודאות וחוסר היציבות. מנהלי משאבי אנוש רבים הפכו לסוג של מנהיגים שבכוחם לסייע לארגון לצלוח את המשבר וגם לצמוח מנו מחוזקים יותר מתמיד, להפגין חוסן ולסייע במעורבות העובדים ושמירה על רווחתם.

רוצה להתייעץ או לדבר איתנו?​

זה המקום להשאיר פרטים, מבטיחים לחזור אליך בהקדם

בודק...