page up
envelopeלהשארת פרטים

חברי הדירקטוריון (מועצת המנהלים, או לחלופין חבר הנאמנים) הם שמנהלים הלכה למעשה תאגיד מסוים. בין הפעולות שהם מבצעים אפשר למנות קביעת יעדים והגשמה שלהם, הבניית אסטרטגיות וניהול בפועל של היבטים שונים בתאגיד. מה שחשוב להדגיש הוא שלחברי הדירקטוריון יש גם אחריות פלילית או משפטית, כך שכאשר התאגיד בראשו הם עומדים נכנס להליך משפטי הם אלה שלוקחים פעמים רבות את המושכות. מנגד, תביעות עלולות להיות מוגשות כנגדם בלא מעט עילות. 

במאמר הנוכחי נציג עבורכם חמש דוגמאות, מהשנים האחרונות, שמצביעות על המעורבות של דירקטורים בזירה המשפטית.


מגה
על הקריסה של הרשת המקעונאית "מגה" נכתב וסופר רבות. אחת ההתייחסויות הרלוונטיות היא לתפקוד הלקוי של הדירטקורים בחברה, לכאורה או שלא. דו''ח ביקורת של נאמני מגה מלפני מספר חודשים הצביע על פעילות שאינן תקינה של הדירקטורים, למשל קבלת החלטות מבלי שהם רואים לנגד עיניהם את טובת הרשת, או חיוב דמי שכירות מופרזים. הנאמנים הגישו לבית המשפט את הדו''ח, במטרה ללמוד על המקרה ולראות האם יש לנקוט נגד הדירקרטורים בסנקציות שונות. פנייה זו מתווספת לאיום של עובדי מגה מלפני מספר חודשים לתבוע באופן אישי את דירקטורי החברה.

 

IDB
לפני מספר שנים החלה חקירה כנגד קבוצת IDB בחשד לחלוקה לא תקינה של דיבינדנים. נגד הבעלים של IDB, נוחי דנקנר, הוגשה תביעה וכך גם נגד חלק מהדירקטורים האחרים של הקבוצה. בעקבות אותה תביעה החליטו הדירקטורים להחזיר לקבוצת IDB חלק מהדיבידנדים שהם לקחו ושחילקו בצורה לא תקינה. יש לציין שהעילה לתביעה היא שחלוקה שאינה מותרת של דיבידנדים למעשה מביאה להפרה של תפקיד הדירקטור, שצריך לפעול בזהירות ובאמונים כלפי התאגיד. לדירקטורים, כפי שניתן לראות מדוגמאות אלה, אחריות פלילית מלאה כלפי התאגיד.


דן
בתחילת 2015 פירסם מבקר המדינה דו''ח חמור שהתייחס להתנהלות הבלתי תקינה של חברת התחבורה הציבורית דן. מספר חודשים לאחר מכן הוגשה תביעה נגד מספר דירקטורים שכיהנו בתפקידי מפתח בדן בעת האחרונה עקב חשד להתנהלות רשלנית והפרה של חובת האמון שלהם לחברה. התביעה הזו היא כספית במהותה ונועדה לדרוש פיצוי מהדירקטורים עבור הנזקים שנגרמו לדן עקב התנהלותם. התביעה הזו, כפי שמעידים בעצמם התובעים, מראה שלדירקטורים יש קשר הדוק לחברה ושתפקידיהם מגוונים ורחבים בהרבה מאחזקת מניות בלבד.


בזק
אחת התביעות המשמעותיות ביותר בתחום הוגשה לפני למעלה כעשור נגד דירקטורים בבזק. התביעה הוגשה על ידי בעל מניות בבזק והתייחסה למקרה בו אישרו דירקטורי החברה הלוואה ל"שמרוק" מבלי שהיו בטחונות, התנהלות רשלנית שהביאה לטענת התובעים לפגיעה כלכלית בבזק ולכך שהיא נאלצה להפריש סכום זהה לסכום ההלוואה (כ-240 מיליון דולרים). יש להדגיש שזו לא התביעה היחידה שהוגשה נגד דירקטורים בבזק במרוצת השנים, שעה שלאחרונה התבשרנו על תביעה נגזרת שהוגשה נגד בזק והדירקטורים שלה בטענה שעסקת הרכישה של YES על ידי בזק היא במחיר מופרז. על פי התביעה המכירה נובעת מאינטרסים כלכליים של שאול אלוביץ', ששימש גם הבעלים של יורוקום שמכרה את החלק שלה בחברת יס לבזק.

 

אולטרה אקוויטי
דירקטורים יכולים להיות גם בצד השני של ההליך המשפטי, בתור תובעים לכל דבר ועניין. שניים מהדירקטורים של חברת אולטרה אקוויטי הגישו ב-2015 תביעה נגזרת בשם החברה שהם עומדים בראשה, בטענה כי בחירת דירקטוריון החברה באסיפת בעלי המניות לא הייתה חוקית. בעקבות התביעה הוחלט להחליף את הדירקטוריון הנבחר, כשפסיקת בית המשפט בנושא כללה תשלום בגובה של 120,000 ש''ח עבור אותם דירקטורים. סכום זה לוקח בחשבון את הסיכון שלקחו אותם דירקטורים והמצב התקדימי יחסית שהם יצרו.
 

---

מסלולי הכשרת הדירקטורים בהמי״ל מספקים את הידע, הכלים וההבנה הנדרשים לדירקטור בתהליכי קבלת ההחלטות לשם ראיית התמונה הכוללת ומילוי תפקידו על הצד הטוב ביותר.
הקלק כאן לסילבוס ומועדי הפתיחה של קורס דירקטור הלכה למעשה - חברות ציבוריות, פרטיות וממשלתיות >>!

קורסים בתחום שיכולים לעניין אותך

icon
קורס ניהול בכיר

80 שעות אקדמאיות

בעידן הנוכחי – המתאפיין בקצב מהיר של שינויים לצד תחרות גבוה בזירה במקומית והגלובלית , נדרשים מנהלים בכירים בארגון לידע מקיף ולהבנה במגוון דיסציפלינות – זאת על מנת שיוכלו לקבל החלטות נכונות יותר המשרתות את יעדי הארגון ומטרותיו. המציאות הארגונית מתאפיינת במודלים חדשים של ניהול ועיצוב הזהות הארגונית לשם רלוונטיות והובלה בשוק תחרותי. לפיכך חייב המנהל הבכיר לשלוט ולהתעדכן בתחומי הידע השונים החל מאסטרטגיה, דרך הבנה פיננסית ומשפטית ועד למיומנויות ניהוליות מתקדמות וכלים חדשניים לחשיבה פורצת דרך. קורס ניהול בכיר, אחד מקורסי הדגל של המי"ל, מתייחס לכלל התחומים הללו תוך דגש על פרקטיקה מעשית ועדכניות. את הקורס יעבירו שורה של מרצים מהמובילים בארץ בתחומם, אשר מביאים עימם ידע וניסיון תעסוקתי עשיר.

ספרו לי עוד
ספרו לי עוד

נשמח לייעץ, ללוות ולענות על כל השאלות

אני מסכים/ה שהמי"ל בע"מ תשתמש במידע למטרות שיווק, דיוור ישיר ומשלוח פרסומות באמצעי הקשר שמסרתי, ותכלול אותו במאגר המידע של החברה, והכל בכפוף למדיניות הפרטיות של המי"ל בע"מ וקבוצת מטריקס הזמינה כאן.

המידע שייאסף יישמר במאגר מידע מס' 990051484 הרשום בפנקס מאגרי המידע. להסרה בעתיד פנה/י לדוא"ל info@hamil.co.il או בטלפון: 03-6711911.