page up
envelopeלהשארת פרטים

מאז שנחקק חוק הביקורת הפנימית התשנ"ב ב-1992, עלתה קרנם של מבקרי הפנים והם הפכו לתפקיד חובה בכל מוסד ציבורי ולתפקיד מבוקש גם בסקטור הפרטי. למעשה, חברות הייטק ומפעלי תעשייה רבים אימצו את הערך המוסף שנלווה לביקורת פנימית אשר מטרתה להשביח את הארגון על פי אמות המידה הערכיות ועל פי דין, להצביע על לקויות וקשיים וגם להמליץ על דרכים לתיקון הכשלים. מבקר פנים איכותי ומקצועי יכול להעצים את הארגון תוך כדי הצבת "מראה" אשר משקפת את הפעילות של החברה מבחינות רבות - משפטית, עסקית, פיננסית ותפעולית. יש מי שממונים מתוך הארגון לכהן כמבקרי פנים, אבל ניתן להגיע למשרה המבוקשת גם באמצעות לימודי ביקורת פנים המקנים את הכלים והמיומנויות החיוניים לביקורת פנימית אפקטיבית. 

קורס ביקורת פנימית וציבורית בהמי"ל הוא שיתוף פעולה של המי"ל עם לשכת המבקרים הפנימיים בישראל, אשר מהווה מסגרת מקצועית וארגונית למבקרי פנים ופועלת לקידום המקצוע ולהסמכה מקצועית. תוכנית הלימודים נועדה להכשיר מבקרי פנים תוך שילוב בין ידע תיאורטי עדכני לכלי עבודה מעשיים.


הנה כמה דברים שחשוב לדעת על לימודי ביקורת פנים:

מי מתאים ללימודים?
לימודי ביקורת פנים מתאימים לכל מי שמעוניין לעסוק בתחום והינו בעל תואר אקדמי ממוסד אקדמי מוכר וכן מי שכבר עוסקים בתחום ומעוניינים להתמקצע ולהתעדכן בחידושים. בנוסף, הקורס פונה לנציבי תלונות ציבור, חברי וועדות ביקורת, עורכי דין, רואי חשבון, רציני ציות ומשמעת שהינם מועמדים אידיאליים לאיוש תפקידי ביקורת פנימית.

כמה זמן לוקח ללמוד?
הלימודים הינם בהיקף של 700 שעות המרוכזים ביום לימודים אחד בשבוע בין השעות 09:00-17:00 וכוללים גם 150 שעות של פרויקט גמר והתנסות מעשית.

מהם נושאי הלימוד של קורס ביקורת פנימית?
מדובר בקורס מקיף ומעמיק המועבר על ידי אנשי מקצוע ומרצים מובילים בתחום. המשתתפים לומדים את תורת הביקורת הפנימית ודגשים חשובים בתהליך עבודת הביקורת שלב אחר שלב מבחירת נושאים לביקורת דרך אפיון וגיבוש תוכנית עבודה שנתית, איסוף ממצאים, כתיבת דו"חות. הקורס בוחן את עבודת המבקר מזוויות שונות: ההיבטים המשפטיים הכוללים, בין היתר, פסיקות של בית המשפט בתחום הביקורת הפנימית, אתקינה, תקנים ונהלים, היבטים פיננסיים המבוססים על יסודות החשבונאות, כלכלה ומימון, סטטיסטיקה לצד קריאת מאזנים וביקורת פיננסית.
מאחר והאינטראקציה של המבקרים עם המבוקרים חשובה מאוד להתנהלותם בארגון, הקורס שם דגש גם על תקשורת בינאישית, פיתוח חשיבה יצירתית, מיומנויות גישור וקבלת החלטות.
בשנים האחרונות הפן הטכנולוגי אף הוא משחק תפקיד חשוב בארגונים וניתן ללמוד בקורס על טכנולוגית מידע ואבטחת מידע וביקורת של אבטחת מידע.
לימודי תעודה בביקורת פנימית וציבורית הינם לימודים המקנים למשתתפים כלים יישומיים לביצוע ביקורת ייעודית, לדוגמא, בנושאי רכש, ניהול סיכונים, שכר, טיב השירות ועוד.
מדובר בלימודים במתכונת אינטגרטיבית המבוססת על לימודים תיאורטיים לצד מעשיים כמו דיונים פתוחים, הרצאות אורח, סיורים לימודיים וסדנאות מעשיות, עבודת פרויקט גמר בצוותים ועוד.
 

קורסים בתחום שיכולים לעניין אותך

icon
הקורס המקיף ללימודי תעודה בביקורת פנימית וציבורית

700 שעות אקדמאיות

מקצוע הביקורת הפנימית מתפתח בשנים האחרונות בקצב מואץ והפך לכלי ניהולי וארגוני ממדרגה ראשונה בארץ ובעולם. גישת ממשל תאגידי והחקיקה שבאה בעקבותיה העצימו את חשיבותם ומעמדם של מבקרים פנימיים כגורמים מרכזיים בשכבת הניהול הבכירה ביותר בכל ארגון. המבקר הפנימי תורם לארגונו על-ידי הבאת גישה מקצועית, אובייקטיבית ובלתי תלויה של ביצוע הערכה על תהליכי הבקרה, השליטה וניהול הסיכונים בארגון. המבקר הפנימי בודק את פעולות הארגון ופעולותיהם של בעלי התפקידים בו מהיבטים שונים ובהם: מטרות ויעדים, מדיניות, ניהול סיכונים, חוקיות, חיסכון, יעילות, אפקטיביות, מנהל תקין, טוהר מידות, אבטחת המידע ועוד. כנסת ישראל הכירה בחיוניותו וחשיבותו של מקצוע זה, וחוקקה את חוק הביקורת הפנימית התשנ“ב– 1992, המסדיר את מעמדו וסמכויותיו של המבקר הפנימי בגופים הציבוריים ובהם: משרדי הממשלה, מוסדות המדינה, חברות ממשלתיות, גופים נתמכים ועוד. חוק החברות החדש וכן תיקונים שנעשו בחוקים רבים נוספים, הרחיבו וחיזקו את הביקורת הפנימית בכל מגזרי המשק והחילו אותה גם על חברות ציבוריות הנסחרות בבורסה לני“ע, חברות לתועלת הציבור, בנקים, חברות ביטוח, גופים מוסדיים ועוד. חברות הי-טק ומפעלי תעשייה פרטיים רבים שהחוק אינו חל עליהם, הכירו בתרומתו החשובה של מקצוע זה והכשירו בעלי תפקידים מרכזיים כגון: גזברים, חשבים, עורכי דין, רואי חשבון ומנתחי מערכות לתפקיד המבקר הפנימי בארגונם. המי“ל ולשכת המבקרים הפנימיים גיבשו תכנית לימודים יסודית ומקיפה ביותר שנועדה להכשיר את העוסקים במקצוע הביקורת הפנימית, תוך רכישת ידע תיאורטי נרחב, כלי עבודה פרקטיים והתנסות מעשית וזאת בהתאם לדרישות העדכניות ביותר של המקצוע ובהתאם להתפתחויות הצפויות.

ספרו לי עוד
ספרו לי עוד

נשמח לייעץ, ללוות ולענות על כל השאלות

אני מסכים/ה שהמי"ל בע"מ תשתמש במידע למטרות שיווק, דיוור ישיר ומשלוח פרסומות באמצעי הקשר שמסרתי, ותכלול אותו במאגר המידע של החברה, והכל בכפוף למדיניות הפרטיות של המי"ל בע"מ וקבוצת מטריקס הזמינה כאן.

המידע שייאסף יישמר במאגר מידע מס' 990051484 הרשום בפנקס מאגרי המידע. להסרה בעתיד פנה/י לדוא"ל info@hamil.co.il או בטלפון: 03-6711911.