ניהול עובד בעייתי – כיצד מתמודדים עם זה?

אין ספק שניהול הוא מומחיות ודורש אימון ובמסגרת קורס ניהול נלמדים הכלים הדרושים לניהול עובדים מכל סוג ובכל סגנון. ניהול עובדים בעייתיים היא חלק בלתי נמנע מהתפקיד. לפניכם מספר טיפים לפיצוח האתגר:

לטפל בבעיה בהקדם האפשרי

מודעות היא סוד הקסם. כדאי להתייחס בכובד ראש לדיווחים של עובדים על ההשפעה השלילית שיש לעובד ספציפי ולבחון את חוות הדעת על העובד מנקודות מבט שונות של עמיתים אך גם של לקוחות וכל מי שבא עמו באינטראקציה כדי להבין לפני הכל – מהן נקודות החולשה שלו ומה מהווה מקור הבעיה. הגישה שלו, חוסר הידע, אי ההתאמה שלו לצוות. יש לזכור שהתעלמות מהבעיה לא תפתור את הבעיה אלא רק תחמיר את המצב.  

שיחה פרטנית שעושה הבדל גדול

אל תסתמכו על רכילות של עובדים – לפעמי מישהו אחד לא מסתדר עם עובד כלשהו וגורר את האחרים בעקבותיו.
לכן, חשוב לזמן את העובד הבעייתי לשיחה אישית באווירה נעימה על מנת לייצר תקשורת ישירה ולהעלות לדיון בפניו את המורכבות אשר טמונה בעבודה עמו בדרך נינוחה ועם זאת – להתמקד בפואנטה. שיש בעיה וחשוב לפתור אותה. כדאי לשמור על ראש פתוח בשיחה עם העובד, כדי להעניק לו תחושת ביטחון וגם להבין יותר לעומק מה גורם להתנהגות שלו. כדאי להגיע מוכן לשיחה מסוג זה עם מידע קונקרטי בנוגע להתנהגותו השלילית ודוגמאות לאירועים ספציפיים שהתרחשו כדי לקבל ממנו פידבק בנושא. מה הנחה אותו באופן התגובה בה בחר וכדומה.

פתרונות קונקרטיים ניתנים לביצוע

לאחר השיחה עם העובד כדאי לגבש טקטיקה נבונה בנוגע להתנהלות המחודשת לאור המידע אשר תדלו במהלך השיחה ולהציע פתרונות הניתנים ליישום. בין אם מדובר בפתרונות שקשורים למחלקת משאבי אנוש כי מקור הבעיה טמונה ברקע האישי של העובד ובעניינים מהבית ובין אם בהקצאת משאבים, שיוכלו לסייע ולתמוך בדינאמיקה בצוות באינטראקציה של עמיתים עם אותו עובד.
לפעמים מדובר בפתרונות פיזיים של העברת מקום ברחבי המשרד ולעיתים בשינויים בסגנון העבודה. כמובן שנדרש מעקב על מנת להבין האם השינויים שבוצעו אכן סייעו לעובד ולצוות בין אם בהשלמת משימות ובין אם באקלים של סביבת העבודה.
אפשר גם לקבוע יעדים לביצוע עבור העובד שיבין בדיוק מה לעשות כדי לעמוד בביצועים בין אם שעות עבודה, משימות ברורות, הרגלים רעים שיש לחדול מהם לפחות בשעות העבודה. תיאום ציפיות מקדים יסייע לעובד להבין מה מצופה ממנו ולכם בתור מנהלים להבין מהן הדרישות וההשלכות על אי שיפור ההתנהגות או הפעילות המקצועית. 

אין ספק שמחלקת משאבי אנוש יכולה לסייע בייעוץ ובליווי ובנקיטת צעדים קונקרטיים במידה והעובד ימשיך לעורר בעיות וביחד תוכלו לחשוב על הפתרונות הטובים ביותר.

רוצה להתייעץ או לדבר איתנו?​

זה המקום להשאיר פרטים, מבטיחים לחזור אליך בהקדם

בודק...