page up
envelopeלהשארת פרטים

גלי גופר
חופשת הקיץ אוטוטו עומדת להסתיים ומיד אחריה שנה חדשה מתחילה.
תחילתה של כל שנה חדשה מאופיינת בהתחדשות וצמיחה ולכן היא מחייבת אותנו להרהר בשאלה מה אנחנו באמת רוצים להשיג מהחיים. בהיותנו חדורי מוטיבציה, נחושים ומלאי כוונות טובות, מומלץ להכין רשימת הבטחות ותוכניות  עתידיות. למה צריך להציב לעצמך יעדים? "אדם בלי מטרה הוא כמו ספינה בלי הגה כיוון" - תומאס קרלייל. כדי להגיע לאנשהו, אדם חיי לדעת לאן הוא הולך.

מרכיב חשוב בהשגת הצלחה בחיים העסקיים והאישים הינו הגדרת היעדים אותם אנו שואפים להשיג, הם משקפים את מה שחשוב לנו, מה אנו רוצים להיות, לעשות או להשיג. הצבת יעד מתחילה בחלום, שאיפה להשיג משהו שאנו רוצים. התכנון הוא מפת הדרכים המובילה אותנו  ליעד שקבענו לעצמנו. המוטיבציה היא הדלק אשר יעזור לנו להגיע ולהשיג את היעדים הללו.

ע"מ שרשימת ההבטחות לא תהפוך לרשימת תירוצים... הנה 10 טיפים להצבת מטרות ויעדים או כמו שאנו אוהבים להגיד - SMART.

Specific – S ספציפי, מפורט וברור
חלומות ומשאלות הלב יהפכו ליעדים רק לאחר ניסוחם על הכתב כתוצאות מוגדרות.
כאשר אדם מציב לעצמו מטרה מוגדרת וספציפית, יפעלו כל המנגנונים המחשבתיים שלו להשגת אותה מטרה. החושים, הרגשות, האינטואיציה, היצירתיות ומנגנון החשיבה הלוגי, ישתפו פעולה להשגת המטרה - היעד שהצבנו לעצמנו.  בכל אחד מאיתנו קיים מנגנון המניע ומוביל אותנו קדימה - אנו יכולים לבזבז את המשאבים שלנו ולנוע בחיים ללא תכלית ומטרה, או שאנו יכולים לגייס את המשאבים והמנגנונים שבנו להשגת היעדים והדברים אליהם אנו שואפים.

מדיד Measurable – M
יעד חייב להיות מדיד. הקריטריונים להערכת הביצוע צריכים להיות ידועים ומובנים.  קבע קריטריונים למדידה כדי לעקוב אחר ההתקדמות ההדרגתית לקראת מטרתך. אז תחווה את ההתקדמות.

Attainable - A אפשרי, בר השגה
מידת המחויבות של אנשים לבצע משימות תלויה במידה רבה בתחושת המסוגלות שלהם להצליח בביצוע אותן משימות. תחושת זו עולה כאשר הם חווים הצלחה אישית בביצוע משימה ואף כאשר הם נוכחים בהצלחתם של אחרים בביצוע המשימה. לכן יש חשיבות להגדיר יעד שייתפס כבר השגה. קביעת יעד הנראה כבלתי ניתן להשגה, יוביל לתסכול. יש להגדיר יעדים ברי-השגה, כדי שיהוו אתגר ויניעו לפעולה.

Realistic - R ריאלי, מציאותי אך מאתגר
המחויבות ליעד ברמה גבוהה משפיעה על מידת השגתו ועל ההתמדה בשימור ההישג. כלומר, על היעדים להיות מאתגרים. קבע יעדים שתתגאה על השגתם. עם השגתם תחוש את חווית המימוש.

בזמן תחום Time Bound - T
יעד צריך להיות תחום בזמן.
עליך ליצור קו זמן או תרשים מטריצות שעליו תציג בצורה חזותית את יעדיך ואת התאריכים בהם יושגו. כל שלב בדרך להשגת היעד אינו נופל בחשיבותו מהשלב האחרון.
ערוך תוכנית מפורטת להשגת היעד, כולל אבני דרך ולוח זמנים להשגת יעדי המשנה. תכנון טוב מסייע בתחושת הסבירות של היעדים הניצבים בפניך.

Write it down
רשום את הדברים שאתה מתכונן להשיג או לממש במהלך שנה זו. יעדים ברורים וכתובים ינחו אותך ויסייעו לך להתמקד בפעילויותיך. הם יהפכו למפת הדרך שאליה תיצמד.

Rewrite
העובדה היחידה הקבועה בחיים היא שהכול משתנה. הגיוני להניח שמטרותינו ישתנו יחד איתנו. לכן יש צורך בשכתוב יעדים בסיווגים אלו לפחות אחת לשלושה חודשים.
ערוך 'רשימת דברים לביצוע' 'To Do List' - פעולות שעליך לבצע כדי לקדם אותך לקראת היעד מדי יום. שכתב את "רשימת הדברים לביצוע" לאחר סקירת יעדיך הרצויים.

חשיבה חיובית-
הגישה החיובית היא ראיית עולם של "בעד" - התבוננות על מה יש, מה ניתן, מה בסדר, מה צריך שיהיה בסדר. גישה שלא מדגישה משפטים כגון "מדוע זה לא הצליח", אלא "מה נוכל לעשות על מנת שהפעם זה יצליח".

איזון
תחומי מפתח בהם תוכל לקבוע יעדים אישיים הם: משפחה, קריירה, צמיחה אישית, בריאות, תחביבים ופעילות לשעות הפנאי. 

בהצלחה

קורסים בתחום שיכולים לעניין אותך

icon
ניהול עובדים והכשרת מנהלים - קורס ניהול צומח

45 שעות אקדמאיות

פיתוח יכולות ניהוליות הינה נקודת המפתח ביכולת הצמיחה של העובד לתפקידים ניהוליים וביכולת הצמיחה של הארגון להשגת החזון והיעדים העסקיים. פעמים רבות אנו עדים לסיטואציות בהם עובדים מתוך הארגון מתקדמים לתפקידים ניהוליים אך על אף הוכחת מקצועיות ומקצוענות בתחומם, הרי שהם חסרים את מיומנויות הניהול הבסיסיות. קורס "ניהול צומח" מיועד להקנות למשתתפיו הבנה מעמיקה של תפקיד המנהל והאחריות במסגרת התפקיד, הקניית מיומנויות ניהול צוות עובדים ועוד. בקורס יילמדו מספר נושאי מפתח בעולם הניהול אשר מתמקדים ביצירת מנהלים מוצלחים, המשתלבים בארגון ומובילים את עובדיהם לעמידה ביעדים ולשיפור ביצועים. בקורס ילמדו המשתתפים תפיסות, מודלים ואסטרטגיות לצד שיטות פרקטיות הניתנות ליישום בשטח. במסגרת הקורס, יוכלו המשתתפים להתאמן על הנלמד ב"תנאי מעבדה", דבר שיסייע להם להטמיע את הכלים בסביבה הטבעית - בזירה הארגונית.

ספרו לי עוד
ספרו לי עוד

נשמח לייעץ, ללוות ולענות על כל השאלות

אני מסכים/ה שהמי"ל בע"מ תשתמש במידע למטרות שיווק, דיוור ישיר ומשלוח פרסומות באמצעי הקשר שמסרתי, ותכלול אותו במאגר המידע של החברה, והכל בכפוף למדיניות הפרטיות של המי"ל בע"מ וקבוצת מטריקס הזמינה כאן.

המידע שייאסף יישמר במאגר מידע מס' 990051484 הרשום בפנקס מאגרי המידע. להסרה בעתיד פנה/י לדוא"ל info@hamil.co.il או בטלפון: 03-6711911.