מה זה CIO

מה זה CIO?

בואו נעשה לרגע סדר בהגדרות: CIO הם ראשי התיבות של Chief Information Officer – מנהל מערכות מידע או קצין מידע ראשי ומי שמוביל את האסטרטגיה הטכנולוגית של הארגון.
מה זה ניהול מערכות מידע? על פי ויקיפדיה, איסוף וניהול מידע ממקור אחד או יותר והפצת המידע לקהל אחד או יותר. ארגון ושליטה במבנה, עיבוד ומסירת המידע וככל שמקורות המידע גדלו כך תפקידו של מנהל מערכות מידע הפך למשמעותי יותר ויותר.
בעוד מנהלי IT מתמקדים בפעילות השוטפת, מנהלי מערכות מידע אחראים עם אסטרטגיה וקונספט טכנולוגי כמו הובלת טרנספורמציה דיגיטלית בארגון וייעול תהליכים עסקיים, בחירת מערכות ותוכנות אשר יוכלו לשכלל את הפקת הנתונים להשגת מידע בעל ערך. מנהלים אלה קובעים את היסודות הטכנולוגיים של הארגון.

מפיקוח על מחשב לשותף אסטרטגי של הארגון

התפקיד – CIO – החל כתפקיד טכני בשנות ה-60 של המאה ה-20 בפיקוח משאבים וצוותי מחלקת טכנולוגיות המידע, היה זה עידן המיינפריים (מחשב מרכזי) והתפקיד התרכז בעיקר בתהליכי Back-Office. אך עם כניסת מערכות מחשוב מתקדמות ועליית האינטרנט בשנות ה-90 התרחבה פעילותם וכיום מנהל מערכות מידע נחשב לשותף העסקי והאסטרטגי בארגון ומפקח על מחלקת טכנולוגיית המידע (IT).
מנהלים אלה משלבים בין יזמות לטכנולוגיה, שחקני צוות, בעלי חשיבה חדשנית, מנהיגים.
המשימות שלהם קשורות לפיקוח על חומרה, תוכנה ונתונים, שיפור תהליכים טכנולוגיים, הטמעת מערכות אוטומטיות, מחקר של טכנולוגיות חדשות ובניית אסטרטגיה להשגת יתרון תחרותי.
למשל, פיתוח קשרים עסקיים עם ספקים רלבנטיים, ניהול פרויקט גדול וחלוקת תפקידים, אישור רכש של מערכות ומכשור טכנולוגי מתקדם.
מנהל מערכות מידע מעורב בשדרוג מערכות נתונים קיימות והתקנת מערכות חדשות, תחזוקת מערכות גם מול ספקים ונותני שירות חיצוניים ועליו לעמוד ביעדים עסקיים תוך שמירה על שביעות רצון הלקוחות.
חלק בלתי נפרד מהתפקיד הוא לפצח את האתגרים ולחשוב כיצד מתקדמים בתחרות הדיגיטלית המתפתחת על מנת להבטיח פרודקטיביות יומיומית אך גם להוביל להצלחה בעתיד.
CIO צריך להיות איש חזון לצורך מינוף הטכנולוגיה בארגון, אך גם מיומן בניהול בפועל, כולל הגדרת לוחות זמנים ותקציב וניהול על של אחסון, העברה וניתוח של המידע האלקטרוני. הוא עוסק גם בגיוס אנשים לצוותי IT, קביעת מדיניות אבטחת IT ועוד. כיום המשכורת הממוצעת בשוק למנהל מערכות מידע היא 22,624 שקלים ועל פי תחזיות, תפקיד ה-CIO ימשיך להתפתח במהירות ככל שהארגונים הופכים לדיגיטליים יותר והתחרות בענף גוברת

רוצה להתייעץ או לדבר איתנו?​

זה המקום להשאיר פרטים, מבטיחים לחזור אליך בהקדם

בודק...