page up
envelopeלהשארת פרטים

אחד התקדימים המעניינים במערכת המשפט הישראלית נוגע בנקודה רגישה של עולם הדירקטורים. בשנת 2016 חויבו הדירקטורים של מלרג, חברה ציבורית שקרסה, להשיב מכיסם האישי דיווידנד שחולק שלא כדין. פסק הדין הזה יחד עם עוד קנסות שניתנו בעקבות פרשיות סבוכות יצרו דרישות רגולטוריות מחמירות. אלה משקפים את גודל האחריות שיש לדירקטור כיום בעמידה בכללי הממשל התאגידי יחד עם הציפיות הדינאמיות של עולם העסקים להציג פתרונות חדשניים ולהצעיד את החברה קדימה.

 

 

אילו יתרונות מחכים לכם בתור דירקטורים ומה מצופה מכם במסגרת התפקיד?
 

הזווית הניהולית

דירקטור הוא סוג של "מנהל על" ומחזיק במגוון סמכויות. הדירקטורים מעורבים בגיבוש אסטרטגיה, תגובה בעתות משבר, התוויית מדיניות ופיקוח על ההתנהלות החברה. השפעת הדירקטוריון היא רבה ואומנם זה לא תפקיד המערב ניהול ישיר ואם נשווה את זה לזירה התיאטרלית – הדירקטור הוא הבמאי של ההצגה, אבל הוא בעל עוצמה רבה בתפקוד של הארגון.
מבחינת עניין, מדובר בתפקיד מרתק כאשר הדירקטוריון מעורב בקביעת המבנה הארגוני של החברה, מינוי ופיטורי מנכ"ל החברה, פיקוח על ביצועי תפקיד המנכ"ל, קביעת מסגרת האשראי, מדיניות השכר, אישור הכוחות הכספיים, חוות דעת בכל הנוגע להצעות רכש, קבלת החלטות בעסקאות משמעותיות, החלטה על הנפקת אג"ח, בדיקת מצבה הכספי של החברה ועוד.
אין עוררין על כך שמדובר בתפקיד בעל מעמד יוקרתי בארגון ובמשק בכלל המעניק גישה לבכירים בעמדות מפתח.
עבודת הדירקטור בעלת משמעות רבה בקבלת החלטות קריטיות לעתיד החברה ומכאן המומחיות, הניסיון והמיומנות שנדרש הדירקטור להביא עמו לשולחן הדיונים. מהדירקטור נדרש לראות צעד אחד קדימה, לבקר ולפקח על הנעשה בחברה.

הזווית המשפטית

התרשלות בתפקיד עשויה לעלות לדירקטור ביוקר ולכן, יש להיות ערים להתנהלות המשפטית התקינה. לחברי הדירקטוריון אחריות משפטית ודירקטורים כבר הורשעו משום שלא ביצעו את חובת הפיקוח המוטלת עליהם בפיקוח על דוחות כספיים או במתן אישור החלטות שהסבו נזק כבד לחברה, אישור חלוקה שגויה של דיבידנדים, אישור הלוואות ללא פיקדונות או הפרת חובות תפקידם.
לכן כה חשוב להבין מהי האחריות המלאה של התפקיד וכמובן, שמי שמגיע מתחומים של ראיית חשבון ועריכת דין יוכל לספק זווית רחבה ולתרום מהפן המשפטי והפיננסי בביצוע תפקידו.

הזווית הפיננסית

אין ספק ששכר הדירקטור הוא שכר מתגמל מאוד ביחס למספר שעת העבודה. התגמול נקבע על פי מספר הישיבות בהן משתתף הדירקטור כאשר תקרת השכר נקבעת לפי גודל החברה וכישורי נושא המשרה. כמובן שבחברות גדולות התגמול יהיה גבוה יותר ועל פי נתונים מתוך כתבה שפרסם "כלכליסט", "השכר השנתי יכול להגיע ל־140 אלף שקל לכל היותר, ומשכר לכל ישיבה, שאורכה כשעתיים, שיכול להגיע ל־5,500 שקל - יותר משכר המינימום החודשי במשק".

דירקטור הוא תפקיד נחשק לכל הדעות, אבל היום מצופה מדירקטור להכיר את הסויות המשפטיות הרלבנטיות לביצוע המוטל עליו, לרבות הגבלים עסקיים וניהול פיננסי, ניתוח דוחות, זכויות וחובות כאחד. קורס דירקטורים מקנה את הכלים הנדרשים להתמודדות עם התפקיד המאתגר בדרך הטובה ביותר.

קורסים בתחום שיכולים לעניין אותך

icon
קורס דירקטור הלכה למעשה- חברות ציבוריות, פרטיות וממשלתיות

60 שעות אקדמאיות

דירקטור בעידן המודרני הוא חלק בלתי נפרד ממערך בקרה קפדני על ניהולו התקין של התאגיד. דירקטורים אמונים על שקיפות, מנגנוני בקרה אפקטיבית, ותחומים רבים הנמצאים תחת האחריות האישית והחובות המוטלות עליהם.  קורס דירקטורים בהמי"ל מספק היכרות עם הדין והפרקטיקה, ומאפשר הבנה מעמיקה של מכלול השיקולים הרלוונטיים בעבודת הדירקטור (משפטיים, פיננסיים ועסקיים). הכשרת דירקטורים מקנה כלים משוכללים לשם מילוי התפקיד על הצד הטוב ביותר, תוך נטרול החשיפה המשפטית הטמונה בתפקיד. ייחודי למשתתפי הקורס- שיתוף פעולה בין המי"ל ובין אנטרופי, רישום מוזל למאגר הדירקטורים של אנטרופי המשמש לאיתור מועמדים לדירקטוריונים.  

ספרו לי עוד
ספרו לי עוד

נשמח לייעץ, ללוות ולענות על כל השאלות

אני מסכים/ה שהמי"ל בע"מ תשתמש במידע למטרות שיווק, דיוור ישיר ומשלוח פרסומות באמצעי הקשר שמסרתי, ותכלול אותו במאגר המידע של החברה, והכל בכפוף למדיניות הפרטיות של המי"ל בע"מ וקבוצת מטריקס הזמינה כאן.

המידע שייאסף יישמר במאגר מידע מס' 990051484 הרשום בפנקס מאגרי המידע. להסרה בעתיד פנה/י לדוא"ל info@hamil.co.il או בטלפון: 03-6711911.