page up
envelopeלהשארת פרטים

בשנים האחרונות יותר מחקרים מצביעים על כך שאינטליגנציה רגשית היא בין המיומנויות החשובות להצלחת וקידום העובד בארגון. עובדים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה יכולים לתרום לשגשוג הארגון ולכן, חשוב לטפל אצלם את הממד הרגשי בתהליכי העבודה.

מהי אינטליגנציה רגשית ומדוע היא משחקת תפקיד חשוב כל כך בגיוס עובדים ובניהול משאבי אנוש?

הפסיכולוג דניאל גולמן אמר, שאינטליגנציה רגשית מתייחסת לחמישה מרכיבים אשר מתורגמים ביחד ליכולתו של אדם לתפוס, להבין ולנהל את רגשותיו.
המרכיבים הם: מודעות עצמית (זיהוי מצבי רוח ורגשות וכיצד הם משפיעים על אחרים), ויסות עצמי (היכולת לשלוט בדחפים), מניע פנימי (להשגת מטרות מסיבות אישיות ולא בעבור מניע חיצוני), אמפתיה (היכולת לזהות רגשות של אחרים), כישורים חברתיים (היכולת לנהל מערכות יחסים טובות).

 

כיצד מרכיבים אלה מסייעים בכישורי עבודה ואקלים תעסוקתי טוב יותר?

תקשורת אפקטיבית – עובדים בעלי אינטליגנציה רגשית מקשיבים זה לזה יותר וכך יכולים לקדם רעיונות ולהצליח יותר בפרויקטים הדורשים שיתוף פעולה. הם מייצרים דיונים תוך כדי הבנת הנושא מפרספקטיבות שונות של עמיתיהם לעבודה.
התמודדות עם שינויים – מקומות עבודה היום הם דינאמיים מהעברת בעלות דרך חילוף הנהלה ועד שינוי פיזי של המשרד. עובדים בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה מתמודדים טוב יותר עם שינויים. הם בעלי גמישות רבה ומוכנות לקבלת הדרישות המשתנות של תנאי השוק מהטמעת טכנולוגיה חדשה ועד שינויים סביבתיים.

ניהול איכותי – למנהלים במיוחד דרושה אינטליגנציה רגשית על מנת להוביל צוותים, להבין את העובדים שלהם לעומק, לגלות כלפיהם סבלנות על ידי הפעלת "רגולציה עצמית". בנוסף - לדעת איך להגיב ומתי על מנת להישאר מחד בשליטה ומאידך, להניע את הצוות לפעולה.
חשיבה חיובית להעלאת הפרודקטיביות – אינטליגנציה רגשית עוזרת לעובדים לא להיכנס לרגשות שליליים גם כשהפרויקט מאתגר במיוחד ועל ידי חשיבה חיובית, הם מצליחים לשמור על אקלים תעסוקתי נעים וכן לתעל את עצמם למקומות חיוביים יותר המובילים לביצועים משופרים.


איך משלבים אינטליגנציה רגשית עם גיוס וניהול משאבי אנוש?

מנהלי משאבי אנוש נדרשים במיוחד להשתמש בכלים כדי לבחון את מדד האינטליגנציה הרגשית של המועמדים ולאחר מכן, להנחיל בחברה את החשיבות של פקטור זה בהתנהלות היומיומית.
אמפתיה מצד הארגון – כמנהל משאבי אנוש חשוב לוודא שהעובדים מרגישים מוערכים במקום העבודה. מנהל משאבי אנוש הוא פעמים רבות היועץ אליו מגיעים כשיש קונפליקטים או שאלות ובמסגרת התפקיד, ניתן בהחלט לבחון על ידי משובים כיצד העובד מרגיש כלפי הארגון ולשקף את האמפתיה של הארגון כלפיו וכך להשפיע גם על המוטיבציה הפנימית.
שאלות בראיונות עבודה – כבר בתהליך הגיוס אפשר לבחון מהי מידת האינטליגנציה הרגשית של העובד. למשל, מהם החולשות שלך וכיצד התגברת על חולשות אלה, מה מניע אותך בעבודה, תאר כיצד התמודדת עם כישלון ותסכול בעבודה וכדומה.

קיימים גם מבדקי הערכה לבדיקת אינטליגנציה רגשית ועוד שלל כלים שמסייעים למנהלי משאבי אנוש בעבודתם. בקורס ניהול משאבי אנוש תקבלו את הכלים החשובים לניהול המשאב האנושי בעידן הנוכחי התחרותי עתיר השינויים. 

קורסים בתחום שיכולים לעניין אותך

icon
הכשרה מתקדמת למנהלים - Master in Management

60 שעות אקדמאיות

הכשרה מתקדמת למנהלים הינה התוכנית החדשנית להכשרת מנהלים מבית המי"ל, תוכנית זו נבנתה על מנת לאפשר לכל מנהל מנוסה קפיצת מדרגה משמעותית ביכולות, במיומנויות וכמובן בתוצאות. בעידן בו המציאות הארגונית משתנה על בסיס יום יומי נדרש המנהל לאמץ יכולת ניהול היברידית – יכולת לפעול מתוך מקורות כוח שונים, שילוב או בחירה בהתאם לאירועים ואתגרים ניהוליים. בסדרת מפגשים זו נרחיב את נקודות ההסתכלות של המשתתפים באמצעות צלילה מהירה ומעמיקה לתכנים מתקדמים כגון – קבלת החלטות, ניהול ביצועים, פוליטיקה ארגונית, ניהול השינוי ועוד. בקורס ילמדו המשתתפים תפיסות, מודלים ואסטרטגיות לצד שיטות פרקטיות הניתנות ליישום בשטח. במסגרת הקורס, יוכלו המשתתפים להתאמן על הנלמד ב"תנאי מעבדה", דבר שיסייע להם להטמיע את הכלים בסביבה הטבעית - בזירה הארגונית.

ספרו לי עוד
ספרו לי עוד

נשמח לייעץ, ללוות ולענות על כל השאלות

אני מסכים/ה שהמי"ל בע"מ תשתמש במידע למטרות שיווק, דיוור ישיר ומשלוח פרסומות באמצעי הקשר שמסרתי, ותכלול אותו במאגר המידע של החברה, והכל בכפוף למדיניות הפרטיות של המי"ל בע"מ וקבוצת מטריקס הזמינה כאן.

המידע שייאסף יישמר במאגר מידע מס' 990051484 הרשום בפנקס מאגרי המידע. להסרה בעתיד פנה/י לדוא"ל info@hamil.co.il או בטלפון: 03-6711911.